Pogoda

°F | °C
Invalid Location Provided
Historia Wzgórza i Hotelu Maria PDF Drukuj Email

Historia Wzgórza Parkowego i Hotelu Maria

Hotel Maria jest usytuowany na Wzgórzu Parkowym zwanym również Wzgórzem Maryjnym, znajdującym się w miejscowości Strzelin. Nazwa miasta wywodzi się od słowiańskiego wyrazu ?streła? ? strzała. Legenda głosi, że to właśnie ze Wzgórza Maryjnego żona Bolka I Świdnickiego wypuściła strzałę z łuku wskazując tym miejsce budowy miasta (ratusza).zlotu4

Jednym z pierwszych śladów bytności człowieka na ziemi strzelińskiej stanowi pochodzący z epoki brązu toporek miedziany znaleziony na Wzgórzu Maryjnym przy hotelu. 

Protoplaści dzisiejszego towarzystwa Wzgórz Strzelińskich ? Strehlener Bergeverein założyli park na wzgórzu Św. Marii (184 m n.p.m.) w 1892 r. Podstawowe nasadzenie w parku to całe aleje kasztanowców, robinii akacjowych oraz okazy dębów i lip. Wówczas też wytyczono aleje spacerowe i wzniesiono kawiarenkę w stylu pałacyku myśliwskiego. Park stanowił wówczas miejsce zabaw i odpoczynku na powietrzu oraz rekreacji i turystyki. Góra Parkowa (Góra Św. Marii, Wzgórze Maryjne) daje bowiem początek głównemu grzbietowi Wzgórz Strzelińskich i stanowi początek trasy na Gromnik.
Najwcześniej zagospodarowaną częścią parku jest partia północna ? termin ten przypada na lata 60-te XIX wieku. Na początku XX w. park powiększono zalesiając wzgórze i budując willę w stylu rustykalnym. Z tego czasu pochodzą kamienne stoły i obeliski znajdujące się na terenie parku.
Na szczycie Wzgórza Maryjnego znajduje się też kamień związany z legendą o obecności w Strzelinie Marii, która wraz z Jezusem uciekała przed Herodem. Na kamieniu tym są odciski ? wg jednych rozmówców ? kopyta osiołka, a wg innych źródeł ? pięty Marii oraz ślady stóp małego Jezusa. Są też w Strzelinie osoby, które słyszały jeszcze inne wersje legendy ? w miejscu, w którym znajduje się kamień ludność słyszała głos Marii, ostrzegający przed trudnymi czasami i niebezpieczeństwem (było to przed wojnami husyckimi). Na kamieniu tym wyryte są litery: ?A.D. 1677? ? dalszy ciąg znaków jest nieczytelny. Podobno kiedyś była tam też kapliczka a Wzgórze Maryjne było celem pielgrzymek ludności Śląska. Jeżeli ktoś jest w stanie pomóc w wyjaśnieniu tych legend bardzo prosimy o kontakt z kierownictwem hotelu.

Po 1945 historia  przedwojennej willi na szczycie wzgórza jest mało znana. W roku 1989 obiekt był już całkowicie zdewastowany i wymagał rozbiórki. W bardzo złym stanie znajdowało się również całe wzgórze parkowe.

W roku 1990 Państwo Maria i Mieczysław Jurewiczowie rozpoczęli na Górze Parkowej budowę hotelu.  Cały zamysł i  koncepcja architektoniczna hotelu jak również roboty budowlane są dziełem Pana Mieczysława Jurewicza. Z przedwojennej willi w stylu rustykalnym pozostał zaledwie fragment tarasu oraz głównej sali restauracyjnej. Przebudowane zostały również ścieżki i drogi dojazdowe na szczycie wzgórza. Powstały klomby, fontanny i urokliwe aleje.
Obiekt został hucznie oddany do użytku w Sylwestra 1992 i  z posiadanych przez nas informacji jest pierwszym prywatnym hotelem zbudowanym w Polsce od czasów II Wojny Światowej.
W roku 2007 rozpoczęta została rozbudowa hotelu. W jej wyniku ilość miejsc noclegowych powiększyła się prawie dwukrotnie (do 30 pokoi). Powstała również okazała sala bankietowo - konferencyjna, a w piwnicach wygospodarowane zostało miejsce  na  niewielki basen z pomieszczeniem do odnowy biologicznej.

Obecnie Wzgórze Parkowe i  Hotel Maria ze znajdującymi się w nim restauracją i barem służą mieszkańcom Strzelina i przyjezdnym gościom jako miejsce odpoczynku,  a na terenach ogrodowych  i parkowych odbywają się liczne  imprezy sportowe, koncerty, dożynki i obchody Dni Strzelina.

 

część tekstu zaczerpnięto ze strony:  parki miejskie