Wzgórza Strzelińskie i szlaki rowerowe PDF Drukuj Email
Wzgórza Strzelińskie

Tereny wokół Strzelina pretendują do miana mekki kolarstwa górskiego. Dużą zasługę za taki stan rzeczy należy przypisać Pawłowi Szeszce od wielu lat prowadzącemu rowerowy sklep i punkt serwisowy "Korba", który z wielkim entuzjazmem i zaangażowaniem propaguje ideę uprawiania rowerowej turystyki  górskiej oraz reklamuje walory sportowe i  turystyczno - krajoznawcze okolic Strzelina.

Pół godziny jazdy samochodem lub pociągiem z Wrocławia wystarczy, aby znaleźć się w doskonałym do jazdy rowerem górskim terenie.  Świetnym miejscem do rozpoczęcia wycieczki jest parking przy hotelu Maria. Tu pasjonaci rowerów górskich znajdą główny, czerwony szlak turystyczny Wzgórz Strzelińskich prowadzący na górę Gromnik (393 m npm).

Wzgórza są wysokie mocno pofałdowane i różnorodne pod względem typów roślinności i krajobrazu. Poszczególne odcinki szlaków różnią się od siebie tak bardzo, że trudno jest zaproponować trasy o jasno określonym charakterze. Pokryta czerwonymi liśćmi ścieżka w bukowym lesie zmienia się tu w szutrową drogę wśród wysokich świerków równie niespodziewanie jak podmokłe łęgi w skalisty pejzaż wyrobisk granitu. Podobnie jest ze stopniem trudności. Niektóre odcinki można przejechać ?bez trzymanki?, w innych natomiast po prostu trzeba zejść z roweru.

Strona ze szlakami turystycznymi Wzgórz Strzelińskich:

http://www.pttk.strzelin.pl/szlaki/

Struktura szlaków turystycznych w okolicy jest przejrzysta. Najważniejszy dukt to wiodący środkiem Wzgórz szlak czerwony, łączący Strzelin z Ziębicami. Najciekawszy jest trudny technicznie odcinek między Skalicami a Dobroszowem, który, jak się wydaje, łatwiej pokonać jadąc z Ziębic do Strzelina niż na odwrót. Bardzo urokliwy jest szlak niebieski, odchodzący w połowie drogi między Gębczycami a Romanowem w prawo w kierunku Kopy Nowoleskiej.

Pozostałe szlaki przecinają pasmo w poprzek, łącząc ważniejsze miejscowości dolin Krynki i Oławy oraz kluczowe punkty samych Wzgórz.

Najprostszym pomysłem na spędzenie dnia na Wzgórzach Strzelińskich jest przejechanie ze Strzelina do Ziębic czerwonym szlakiem i powrót dowolnym alternatywnym szlakiem lub drogami leśnymi. Jego główne atuty to solidna dawka terenowej jazdy przez poprzecinane głębokimi jarami wzgórza oraz piękna architektura Ziębic. Niebieski szlak wiodący przez Nowoleską Kopę pozwoli cieszyć się długim i dość trudnym zjazdem w stronę Nowolesia. Z kolei żółty ? z Białego Kościoła na Gromnik ? prowadzi nas obok zalanych lazurową wodą głębokich kamieniołomów, w których łatwo spotkać nurków i setki żab kumkających wniebogłosy w jednym z płytszych miejsc.

Strona z propozycją ciekawe trasy rowerowej z mapą i szczegółowym opisem:

http://www.mtbgallery.personal.pl/trasy/wzgstrzel/wzgstrzel.htm

Oznaczone szlaki to jedynie część dróg przecinających Wzgórza Strzelińskie. Nic nie stoi na przeszkodzie, by poprowadzić własną trasę przez ścieżki nieoznaczone. Nie należy obawiać się zabłądzenia, pomyłka w nawigacji może najwyżej skończyć się wyjechaniem poza obręb lasu, a tam za każdym razem czeka na nas widok na malownicze doliny. Szczególnie urokliwa jest Kotlina Henrykowska, zwłaszcza w maju, gdy cała usłana jest polami kwitnącego rzepaku.

Nocleg na Wzgórzach Strzelińskich znaleźć można  przede wszystkim w Hotelu Maria na końcu  szlaku wiodącego z Ziębic do Strzelina bądź też w gospodarstwie agroturystycznym Pani Katarzyny Trawińskiej w miejscowości Nowina. Tutaj mamy również możliwość spróbowania jazdy konnej,  tel.- 074 810 26 87

materiały zaczerpnięto ze stron:

http://www.wycieczki.za.pl/strzelin/korona.htm

http://www.magazynrowerowy.pl/index.php?id=1048&backPID=1001