Historia Wzgórza Parkowego i Hotelu Maria

Boczne wejście do sali bankietowej

Nie wszystkie miejsca, w których położone są obiekty hotelowe mają swoją historię dawniejszą aniżeli jego mury i legendę przez setki lat powtarzaną.

Mieliśmy szczęście decydując się na zbudowanie hotelu właśnie tutaj, wśród kasztanowców, robinii akacjowych, dębów i lip, w miejscu zwanym dawniej Wzgórzem Maryjnym. Miejscu, które  ma swoją historię starszą aniżeli mury budynku i niejedną legendą jest owiane……

Podobno księżniczka Beatrycze, żona Bolka I Surowego, ze szczytu Wzgórza Maryjnego, dziś zwanego Wzgórzem Parkowym, wypuściła z łuku strzałę, która wyznaczyła miejsce pod budowę ratusza. W tym właśnie miejscu ratusz wzniesiono, zaś Bolko Surowy nadał prawa miejskie Strzelinowi w roku 1292.

Pochodzący z miasta Strzelin pisarz Tomasz Duszyński wraz z żoną Moniką Duszyńską w książce „Legendy Ziemi Strzelińskiej”  przywołali  Friedricha Zimmermana w „Beytrage zur beschreibung von Schlesien”, który twierdził, że na wzgórzu wznosiło się sanktuarium, zniszczone jednak za czasów wojen husyckich, z którego pozostał jedynie kamień z odciskami stóp młodego Jezusa. Z kolei niemieccy mieszkańcy Strzelina, przed zakończeniem II wojny światowej twierdzili, że w kamieniu widnieje wizerunek Maryi.

Niemniej jak podnoszą w swoim albumie autorzy, najstarsza wzmianka dotycząca legendy o kamieniu pochodzi z roku 1685. Richard Lucae w Schlesiens Curiose wspomina o głazie i odciśniętych w nim stopach dziecka w wieku około ośmiu lat,  o objawieniach na Wzgórzu Maryjnym i pielgrzymkach na Wzgórze.

„Maryja podobno pojawiała się tam często, widziano ją jak wspina się w stronę szczytu”.

Historia to niezwykła i jakże cenna dla miasta. Bliska odległość Hotelu od tego cudownego Kamienia zabiera naszych Gości w mistyczną, niezwykłą  podróż… 

A jeśli chodzi o szczyptę historii…

Jednym z pierwszych śladów bytności człowieka na ziemi strzelińskiej stanowi pochodzący z epoki brązu toporek miedziany znaleziony na Wzgórzu Maryjnym przy hotelu.  Protoplaści dzisiejszego towarzystwa Wzgórz Strzelińskich Strehlener Bergeverein założyli park na wzgórzu Św. Marii (184 m n.p.m.) w 1892 r. Wówczas też wytyczono aleje spacerowe i wzniesiono kawiarenkę w stylu pałacyku myśliwskiego. Park stanowił wówczas miejsce zabaw i odpoczynku na powietrzu oraz rekreacji i turystyki. Góra Parkowa (Góra Św. Marii, Wzgórze Maryjne) daje bowiem początek głównemu grzbietowi Wzgórz Strzelińskich i stanowi początek trasy na Gromnik (część tekstu zaczerpnięta ze strony parki miejskie http://parki.org.pl/parki-miejskie/park-miejski-w-strzelinie)

Na początku XX w. park powiększono zalesiając wzgórze i budując willę w stylu rustykalnym. Z tego czasu pochodzą kamienne stoły i obeliski znajdujące się na terenie parku.

Po 1945 historia  przedwojennej willi na szczycie wzgórza jest mało znana. W roku 1989 obiekt był już całkowicie zdewastowany i wymagał rozbiórki. W bardzo złym stanie znajdowało się również całe wzgórze parkowe.

W roku 1990 rozpoczęliśmy budowę hotelu wedle własnej koncepcji architektonicznej i z własnym zespołem budowlanym.  W piwnicy hotelu, gdzie obecnie powstała Grota Solna, dostrzeżcie Państwo skałę na której budowaliśmy obiekt, skałę granitu, tego samego, który ponoć w dawnych czasach z tego właśnie wzgórza wydobywano. Z przedwojennej willi w stylu rustykalnym pozostał zaledwie fragment tarasu oraz głównej sali restauracyjnej. Przebudowane zostały również ścieżki i drogi dojazdowe na szczycie wzgórza. Powstały klomby, fontanny i urokliwe aleje.

Oddaliśmy obiekt do użytku w 1992 r. Podobno nasz obiekt był pierwszym prywatnym hotelem zbudowanym w Polsce od czasów II wojny światowej.

Z niecierpliwością czekamy na Państwa przyjazd!

Wzgórze Parkowe, dawne wzgórze kultu Maryjnego to miejsce odpowiednie  dla wszystkich strudzonych wędrowców, rowerzystów, turystów, ludzi pracy. Miejsce położone z dala od zgiełku miast, zaprzyjaźnione z przyrodą zewsząd ją okalającą, miejsce odpowiednie do zadumy nad tym co jest i nad tym, co przemija.

Maria i Mieczysław Jurewiczowie

Wyświetlony 2188 razy Ostatnio zmieniany środa, 22 lipiec 2020 18:14